BİZE ULAŞIN : 0555 555 55 55

Halka Arz ve Kripto Varlıklar Komitesi


Halka Arz ve Kripto Varlıklar Komitesi

Komite Başkanı : Nazım Torbaoğlu

Komite Üyeleri : Cenk Karace, İlker Ergüllü , Sarp Yalçınkaya, Sedat Gezer , Tolkar Karace , Yaşar Taşbunar

Hedef : Şirketimiz 335 ortağı ile çıktığı bu yolda gerçekleştireceği faaliyetler, yapacağı yatırımlar ile marka güvenilirliği ve değerini artırmayı hedeflemektedir. Güven ve değer anlamında istenen, sürdürülebilir yapıya kavuşulduğunda sermayenin güçlendirilerek daha büyük ve katma değeri yüksek yatırımlara girebilmek için gereken finansal kaynağın, mevzuatın belirlediği şartlar içinde şirketin hisselerinin halkın alımına sunulması yönteminin kullanılması hedeflenmektedir.

Kripto varlıklar alanına gelindiğinde ise, küresel ekonomi içinde artan dijitalleşme hemen, hemen tüm faaliyetlere sirayet etmektedir. Bu döngü içinde değer birimi olarak kullanılmak üzere kripto varlıklar üretilmekte ve toplumun kullanımına sunulmaktadır. Bir kripto varlığı değeri o varlığa duyulan güven ve oluşan talep ile belirlenir. Bu anlamda İGG olarak kamuoyunda yaratılacak güven potansiyelinin kripto varlığa dönüştürülerek artı katma değer yaratılması planlanmaktadır.

Çalışma Alanları :

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Halka arz, düşük maliyetle önemli bir finansman kaynağına ulaşabilmenin yanı sıra, şirketlerin kurumsallaşma süreçlerine ivme kazandırmakta, yurt içi ve yurt dışı yaygın tanıtımlarına katkıda bulunmakta, şirketlerin müşterileri, tedarikçileri ve finans kuruluşları nezdinde kredibilitelerinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Halka arz, şirketlere öncelikle organize, şeffaf, düzenli çalışan, güvenilir bir piyasa üzerinden sermaye elde etme imkanı sunmaktadır. Diğer bir finans kaynağı olan borçlanma yöntemine göre ise halka arz şirketin nakit akışını zorlayacak anapara ve faiz benzeri geri ödeme zorunlulukları olmayan bir kaynaktır.

Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kriptografi, yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır.

Sanal para birimi olan kripto paranın üretiminde, kullanıcı ve hesap bilgilerini bir koda dönüştüren kriptoloji biliminden faydalanılır. Kripto parada sanal cüzdanlar ve şifreler oluşturulur. Her bir bilgiye ulaşmak ve işlem yapmak için ise sanal kodlar oluşturulur ve güvenlik çemberi bu şekilde sağlanır.

Kripto para, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen dijital, çevrimiçi ve merkezî olmayan bir para birimidir. Online bankacılık gibi, kripto para ağları da güçlü kriptografi ismi verilen, kullanıcı ve hesap bilgilerini anlaşılamayacak bir koda dönüştüren matematiksel yöntemler kullanır.

KRİPTO paraların değeri kullanıcılardan gelen arz-talep dengesi içinde belirleniyor. Tıpkı hisse senedi veya emtialar gibi değiş tokuş sırasında anlık arz-talep fiyatlamasından değerleniyor ya da değer kaybediyorlar. Bir başka deyişle bir kripto para birimi ne kadar çok talep görürse o kadar değerli oluyor.

Yöntem :

Halka arz ve kripto varlıklar piyasası çok ciddi elektronik , teknik ve dijital bilgi ile finansal bilginin birleşimi ile dönen piyasalardır. Bu nedenle her iki alanda da herhangi bir aktivasyona geçmeden önce kendi alanında otorite kabul edilen, başarı hikayeleri ile kendilerini ispatlamış uzmanlardan ve danışmanlardan destek alınacak, oluşacak bilgi havuzundan faydalanarak İGG için en uygun yöntem ve süreçler kullanılacaktır.